Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kayısı çekirdeği, insanlar tarafından yıllardır ilaç ve kozmetik ürünü olarak kullanılmaktadır. Kayısı insan sağlığına çok faydalı bir meyvedir. Reçeli, meyve suyu, marmeladı ve tatlısı tüketilen kayısının, çekirdeğinin de meyvesinden alta kalır yanı yoktur. Kayısı çekirdeğinin de sağlığımıza birçok faydası bulunmaktadır. Kayısı çekirdeğinin güzel bir tadı vardır. Acı kayısı çekirdeğinin faydası daha çoktur ancak onu yiyebilmek acı olması nedeniyle biraz zordur.

Kayısı çekirdeği kurutularak kuru yemiş niyetine tüketildiği gibi, çekirdeğin yağıda çıkarılmaktadır. Kayısı çekirdeğindeki yağların damıtılmasıyla elde edilen kayısı çekirdeği yağı, cildimiz için mükemmel bir üründür.

Kayısı Çekirdeğinin Besin değerleri

100 g. Kayısı çekirdeğinde.
  • Protein 23,5
  • Kolesterol 0
  • Karbonhidrat 0
  • Doymamış yağ 46,4
  • Enerji değeri 581
Ayrıca kayısı çekirdeğinde Kalsiyum, magnezyum, karotin, beta karoten ve selenyum gibi minerallerin yanında A, B17, D, E ve K vitamini bol miktarda bulunmaktadır.

  • Kayısı çekirdeği yağının cildi gençleştirici, kırışıklığı ve lekeleri yok edici ve sivilceleri kurutucu özelliği bulunmaktadır. Özellikle kuru ciltleri yıpranmalara karşı korumaktadır. Haftada 2 kez cildin kırışık bölgelerine uygulandığı zaman cildi gençleştirir. Yaşlanmayı ve kırışıklığı önler.
  • Kayısı çekirdeği kurutulup tüketildiğinde içeriğinde bulunan B17 vitamini kansere karşı iyi bir koruyucudur. B17 vitamini tüm kayısı çekirdeklerinde bulunmakla birlikte en çok acı kayısı çekirdeğinde bulunmaktadır.
  • Kayısı çekirdeği yağının bir diğer özelliği de selülitli bölgelere haftada bir uygulandığında selülit şikâyetlerinin azaldığı görülmektedir.
Kayısı Çekirdeğinin Zararı Var mıdır?

Kayısı çekirdeğinde siyanid (Siyanür) bulunması nedeniyle fazla tüketilmesi sonucunda zehirlenmelere neden olabilmektedir. Zehirlenme durumu tüketilen miktara göredir. Eğer fazla tüketilirse insan sağlığı için risk teşkil etmektedir. Tüketenlerde görünebilen ilk zehirlenme belirtileri, baş ağrısı, kusma, bulantı, denge kaybı bulgulardır. Şikâyetler ilerlerse kalpte hızlı çarpma, bilinç kaybı, tansiyon düşmesi ve koma gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Eğer hasta tüm bu şikâyetlere rağmen önlem almıyorsa, sonuç daha da kötü sonuçlanabilmektedir.

Kayısı Çekirdeği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kayısı Çekirdeği Yağı Göz Çevresi

Kayısı Çekirdeği Yağı Göz Çevresi

Kayısı Yağı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kayısı Yağı Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kayısı Yağı Kullanımı

Kayısı Yağı Kullanımı

Kayısı Yağı

Kayısı Yağı