Kayısı Yağı Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı
15 Mayıs 2024

Kayısı Yağı Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Kayısı Yağı Maskesi, kayısı sahip olduğu mükemmel içeriğiyle sindirimden cilt bakımına, kalpten, göz ya da saç bakımına kadar her derde deva bir meyvedir. Dünya üstünde en yüksek miktarda üretim yapan ülkenin Türkiye olması kayısı ile alakalı araştırmaların yoğunlaşmasına ve her bir alanda kullanılması gibi sonuçları gözlemlemişizdir. Kayısıyla ilgili ekonomik faaliyetlerde de çok çeşitlilik sağlamış ve ilk başta sofraları zenginleştiren pekmez, reçel gibi ürünlere ve hediyelik şekerleme gibi ticari nitelikli paketlenmiş olan hazır tatlılara kadar türevleri geliştirilmiştir. Türkiye'nin en çok üretici ülke olması ve ülkenin çoğu bölgesinde kayısı yetişiyor olmasına rağmen Malatya ve civarında tarımı yapılan kayısı yaz mevsiminin başlangıcında artan sıcaklarla birlikte ve ihtiyacın ziyadeleşmesi ile kanın sulandırılması ve insanların serinlemesi işlevini üstlenen bir meyvedir.

Kayısı yalnız sofraları süsleyen bir meyve olarak kullanılmamakta, ayrıca dermatoloji alanında da hatırı sayılır etkisi vardır. Bu harika meyvenin dermatolojik bakımdan kullanım yerlerinden bazıları aşağıdaki gibidir.

Cildin elastik olmasını sağlar; cilt gerginliği her insanın istediği bir özelliktir. Cilt gerginliği demek kırışıklıklardan kurtulmuş ve düzgün parlak görünen bir cilt demektir. İnsanlar özellikle kadınlar ilerleyen yaşlar da ya da cildin fıtratı gereği çok elastik ya da sarkık olabilir. Cildin elastik olması ve sarkıklığı farklı şeyler olmasına rağmen sonuçları birbirini netice etmektedir. Sarkık bir cilt çok çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir. Bunlardan en çok rastlanılan hızlı kilo verme durumudur. Bu durumda cilt sarkmaları eğer verilen kilo çok fazla ise mesela 150 kilodan 120 kiloya düşülmüşse bazı bölgelerde ameliyat gerektirecek boyutta olur. Sarkık ciltle elastik cildin farkı hücre sayısıdır. Yani 10 cm deri içinde elastik ciltte 100 hücre varsa sarkık ciltte 250 hücre görülür. Elastik ciltte hücreler arası bağlar fiziksel kuvvetle gevşer ve deride uzama görülür. Eğer ki cildin elastikiyeti azsa maruz kalınan az kuvvette dahi kırışıklıklar ve çatlamalar kalıcı izler oluşturabilir. Bu sebeple cildin elastikiyetinin belli bir seviyede olması istenir. Kayısı çekirdeğinden çıkan kayısı yağı bakım sırasında hazırlanan küre sürüldüğü zaman cildin elastikiyetini artırır ve cilde toparlanma sağlayarak kırışıklıklarında giderilmesini sağlar.

Kayısı yağı maskesi, yağlı ciltlerde çok sayıda akne, sivilce ve siyah nokta bulunur ve cilt parlama sorunu yaşar. Yağlı ciltlerin en önemli sorunu olan sivilcelerle başa çıkmak adına öncelikle akneleri sıkmayın. Evdeki havluları kullanmayın tek kullanımlık olan havlu peçeteleri tercih edin ve yastığınız örtüsünü sık sık değiştirin. Sonra aşağıda vereceğimiz yağlı cilt maskesini yaparak cildinizin fazla ürettiği yağ sebumunu engellemiş olursunuz.

Kayısı Yağı Maskesi Malzemeleri
  • 2 tatlı kaşığı beyaz kil (Ciltteki yağın fazlasını emerek yağ dengesini sağlar.)
  • 1 tatlı kaşığı kayısı yağı (Cildi besler ve nemlendirir.)
  • 2 çorba kaşığı elma sirkesi (İyi bir dezenfektandır ve cildi yatıştırır.)
Kayısı Yağı Maskesi Hazırlama ve Uygulama

Kayısı yağı maskesinde kil, kayısı yağı veya zeytinyağı ve elma sirkesini koyup macun haline gelene kadar karıştıralım. Sonra cildinize uygulayalım 10-15 dakika kadar bekleyelim ve ılık su ile cildimizi yıkayalım. Anti-aging etkisi istiyorsanız cildinizi soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 1 kere yüzünüze sürün.

Not: Alerji riskini önlemek için maskeyi ilk önce bileğiniz iç tarafından deneyin. Eğer cildiniz herhangi bir kızarıklık ya da kaşıntı gibi reaksiyon vermez ise cildinize sürün. Cildiniz hassasiyet gösterirse maskeyi kullanmayın.

Kayısı Yağı Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kayısı Yağı Nedir?

Kayısı Yağı Nedir?

Haber Bülteni